Ženy – matky Zeme

Prečo ženy? Pretože ženy sú krehké stvorenia, ktoré rozdávajú lásku, nehu a pocit bezpečia. Pretože ženy si zaslúžia rovnaké uznania ako muži. Ženy sú ako superhrdinky, vedia sa vynájsť v každej situácii pracovať kdekoľvek, pre blaho rodiny. Vedia zaobchádzať s deťmi ako nikto iný na svete. Stihnú vždy všetko načas a dokážu robiť viac vecí naraz.

Preto oslavujeme Medzinárodný deň žien na celom svete 8. Marca. Prvý deň žien sa začal oslavovať už v roku 1910.  A čo bolo vlastne námetom tohto dňa? Bol založený  na počesť ženám, konkrétne newyorským krajčírkam, ktoré bojovali za vyššie mzdy, za zrušenie desaťhodinového pracovného času a zlým pracovným podmienkam. Tohto štrajku  sa zúčastnilo až  neuveriteľných 40 000 žien a to v roku 1908 v New Yorku.  Aké nečakané, že ženy dokážu aj nemožné. Ženy sa štrajku podujali aj preto, že chceli volebné právo, predsa čo by to boli za ženy- nezávislé občianky keby nemohli voliť rovnako ako muži? Ešte pred prvou svetovou vojnou si volebné právo vytýčili a tiež aj osemhodinový pracovný čas a zlepšenie špeciálneho zákonodarstva. Bol to pre ženy neodmysliteľný úspech. Vďaka ktorému to pretrváva dodnes za čo môžeme byť nesmierne vďačné, pretože nebyť týchto silných odhodlaných žien, neviem si predstaviť ako by to vyzeralo dnes.

Prvý sviatok MDŽ sa v  Československej republike konal v roku 1921 a o rok neskôr už nadobudol masový charakter. Počas druhej sv. vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v r. 1938. Po roku 1945 bol znovu obnovený a pretrváva až dodnes. A mal by sa rozvíjať neustále, aby si budúce generácie vedeli ceniť rovnako ženy, ako my doteraz.

 

Viktória Straská, 1.C

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *