Slováci pod novým trénerom 4. na Nemeckom pohári

Slovenskí hokejisti odštartovali tohtosezónnu prípravu prvými troma zápasmi pod vedením nového trénerom reprezentácie, Zdenom Cígerom. Zloženie reprezentačného kádra značne poznačil bojkot veľkého množstva hráčov, ktorí nesúhlasia s organizačnou štruktúrou SZĽH, a tak naši hráči na prvý zápas Nemeckého pohára (6.-8.11.) proti USA vykorčuľovali v zostave, ktorá bola pre mnohých veľkým otáznikom.

Prvá tretina priniesla vyrovnaný hokej s minimom šancí. Naši zabrali až ku koncu tretiny, no Zapolskeho v americkej bránke prekonať nedokázali. Do druhého dejstva sme vstúpili v rovnakom tempe a nebyť Bartánusovej nastrelenej žŕdky v presilovke, mohli sme sa ujať vedenia. Pri tomto momente sa potvrdilo staré známe „nedáš – dostaneš“, keď Američania o necelých 40 sekúnd zásluhou Bena Hanowskeho po peknej akcií z medzikružia prekonali brankára Baroša. Do konca tretiny videli diváci v augsburgskej aréne viacero šancí na oboch stranách, no do šatní sa po štyridsiatich minútach odchádzalo za tesného vedenia USA. Tretiu tretinu sme nezačali dobre, v oslabení sme mohli inkasovať druhý gól, strela našťastie smerovala len na žŕdku za Barošovým chrbtom. Najnebezpečnejšie strelecké pokusy z našej strany v treťom dejstve predviedli Bakoš, Ďaloga, a aj po góle hladný Bartánus. Jeho štvrtú strelu v zápase však kryl skvelo chytajúci Zapolski. Ku koncu zápasu sa nám podarilo vyvinúť veľký tlak a Američanov sme držali v ich obrannom pásme. Ale aj napriek hre bez brankára sa nám nepodarilo vyrovnať a posunúť zápas do predĺženia.

Nevydarený debutový zápas na lavičke slovenskej reprezentácie si mohol Zdeno Cíger vynahradiť v sobotňajšom zápase proti výberu domáceho Nemecka. V ňom sme však už v 53. sekunde inkasovali, presadil sa Macek. Rýchly gól našich očividne zaskočil, a Nemci ich prehrávali v každej hernej činnosti, z čoho v 15. minúte vzišiel druhý gól v našej sieti. Tečom v presilovke Baroša prekonal Ehliz. Druhá tretina nezmenila nič na štýle hry našich hráčov, súper bol rýchlejší a hlavne nebezpečnejší v zakončení, v 25. minúte zvyšoval na 3:0 Gogulla a rovnaký hráč o štyri minúty neskôr zvyšoval na 4:0. Naši boli zrelí na uterák, a tak sa niet čomu čudovať, že si tréner Cíger zval oddychový čas a Baroša v bránke vystriedal Dzubina. Naša strelecká smola bola prelomená až na začiatku tretej tretiny, keď prvý gól nášho tímu vstrelil Bakoš. Hráči Nemecka v tretej tretine zápas viac menej dohrávali a žiadna z ich striel neprešla za brankára Dzubinu. Naopak upraviť skóre na konečných 4:2 sa podarilo hráčom Slovenska, zásluhou Martina Réwaya, pre ktorého to bol prvý gól v reprezentačnom drese.

Po prehre s hostiteľskou krajinou bolo jasné, že naša reprezentácia sa na Nemeckom pohári umiestni na poslednej, 4. priečke. V poslednom zápase so Švajčiarmi však naši nechceli nechať nič na náhodu a vyhrať aspoň jeden zo zápasov. Naša hra od úvodných minút bola diametrálne odlišná, ako v sobotňajšom zápase s Nemcami. Šance, ktoré sme si dokázali vypracovať priniesli v 12. minúte svoje ovocie. Skalický od zadného mantinelu nahral pred bránu voľnému Šťastnému a vyhrávali sme 1:0. Počas druhej tretiny začali ohrozovať svojou hrou aj hokejisti Švajčiarska, ale Dzubina v našej bráne bol v skvelej forme a strely dokázal pokryť. Do konca tretiny sa našim hokejistom podarilo vstreliť druhý gól do švajčiarskej siete, v 26. minúte delovkou do pravého horného rohu zvyšoval Marcinko. Na začiatku tretieho dejstva hry hrali naši presilovku 5 na 3, Švajčiarov zamkli v obrannom pásme a tvrdou strelou od modrej čiary zvýšil na 3:0 Dravecký. V často prerušovanej a faulami poznačenej tretej tretine sa Švajčiari snažili skorigovať výsledok, no Dzubinu v našej bránke sa im nedarilo prekonať. Naopak, tri minúty pred koncom znovu udreli naši, keď svojim premiérovým zásahom v reprezentácii upravil skóre na konečných 4:0 Šedivý.