Menu

Slováci mieria do Francúzska: Budeme hrať EURO 2016

15. októbra 2015   -  Šport   -   Autor:

Po prvýkrát v ére samostatnosti sa slovenskí futbalisti predstavia na vrcholnom európskom podujatí. Po MS v JAR 2010 to bude druhý veľký turnaj, ktorého sa zúčastní naša reprezentácia. Priamy postup z 2. miesta našej kvalifikačnej skupiny sme si vybojovali po pondelkovom víťazstve nad Luxemburskom 2:4.

Ešte nikdy sme nemali taký dobrý štart kvalifikácie, ako tento na európsky šampionát. Hneď v prvých dvoch stretnutiach na jeseň 2014 sme sa blysli výhrou na Ukrajine 0:1 a skvelým domácim víťazstvom nad majstrami Európy, Španielmi, 2:1. V štyroch stretnutiach, ktoré nasledovali sa nám podarilo získať všetky body a letnú prestávku v kvalifikácií sme strávili na čele našej kvalifikačnej skupiny s 18 bodmi. Rovnaký počet bodov sa podarilo získať už len Angličanom.

Zápasy, ktoré po lete nasledovali, mali rozhodnúť o tom, či sa na Le Rendez-Vous predstavíme. Na prvý zápas poslednej časti kvalifikácie sme cestovali do španielskeho Ovieda, kde sme bohužiaľ s favorizovanými Španielmi prehrali 2:0, bodovo sme však stále mali šancu sa na šampionát dostať a postup sme mohli spečatiť už o tri dni v Žiline. To by sme však museli vyhrať so silnými Ukrajincami. Pod Dubňom sa nám však nepodarilo vyhrať a s Ukrajinou, ktorej sme v prvom zápase strelili len jeden gól, sme nakoniec remizovali 0:0.

V tejto chvíli sú už na čele skupiny Španieli, my sme druhí a Ukrajina je v tesnom závese za nami. Všetci preto upriamili svoj zrak na dátum 9. október 2015 – v Žiline hostíme Bielorusko a každý počíta, že dnes to už konečne vyjde. Fanúšikovia, aj média už vidia našu reprezentáciu na Eure, keď vtom príde studená sprcha. V 34. minúte sa Bielorusom po rohovom kope podarí skórovať a naši už do konca nedokázali na inkasovaný gól odpovedať. S Ukrajinou po tomto zápase máme rovnako po 19 bodov a posledný zápas s Luxemburskom je situáciou „teraz alebo nikdy“.

Do kariet nám v tomto prípade však hralo aj rozlosovanie zápasov. Ukrajinci hrali doma so Španielmi a ak by chceli postúpiť, museli by vyhrať, čo je mimoriadne náročne. Aby sme sa však nemuseli spoliehať na výsledky iných zápasov, museli sme my vyhrať na luxemburskej pôde.

Začiatok zápasu sa niesol v podaní šancí na oboch stranách, na tej luxemburskej väčšina po chybách našej obrany. Šance, ktoré sme nedobrovoľne Luxembursku, súper nedokázal využiť a v 24. minúte po góle Hamšíka sme sa prvýkrát gólovo presadili my. O pät minút neskôr pridal gól Adam Nemec a minútu po tomto góle sa presadil aj Róbert Mak. O svoje vedenie sme sa však začali báť, keď nám Luxembursko strelilo dva rýchle góly, v 61. a 65. minúte, druhý z pokutového kopu. Troj-gólové vedenie sa zrazu zmenilo na jedno-gólové a všetci netrpezlivo pozerali na časomieru. Luxemburcom sa našťastie gól streliť nepodarilo a v nadstavenom čase sa za našich druhýkrát v zápase presadil Marek Hamšík. Štvrtým gólom v sieti Luxemburska uzavrel kapitolu našej kvalifikácie.

Po remíze s Ukrajinou a prehrou s Bielorusmi sa nám tak konečne podarilo spečatiť priamy postup na Majstrovstvá Európy do Francúzska. Najbližšie nás tak bude zaujímať dátum 12. december, kedy sa dozvieme mená našich súperov s ktorými sa stretneme na francúzskej pôde.