Raj pre knihožrútov

  1. Im nKnižný veľtrh Bibliotéka je na Slovensku sviatkom pre tých, ktorí sa podieľajú na tvorbe knižných diel a pre tých, ktorí majú knihy radi a kupujú ich. Jubilejný 25. ročník tejto akcie bol otvorený 9. novembra v bratislavskej Inchebe a trval po celý víkend.

Čo Bibliotéka ponúka?

Vďaka žánrovej rozmanitosti si na knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, ženských románov, sci-fi, detektívok, detských kníh i poézie. Bohatú knižnú ponuku dopĺňa sprievodný program venovaný knihám a čítaniu. Na návštevníkov čakajú stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítanie či tvorivé dielne pre deti.

Martinus – Cena Fantázie 2017

Víťazi najprestížnejšej poviedkovej súťaže zameranej na fantastické žánre – sci-fi, fantasy a horor – sú každoročne vyhlásení na Bibliotéke. Okrem peňažnej odmeny sú vybrané poviedky publikované v zborníkoch.

Víťazi kategórie horor

 

Krstilo sa kuracími stehienkami?

Juraj Červenák je slovenský spisovateľ fantasy a detektívok. Inšpiruje sa slovanskými, ugrofínskymi a turkotatárskymi mýtami a legendami a jeho knihy boli vydané v slovenskom, českom aj poľskom jazyku. Na tohtoročnej bibliotéke krstil pokračovanie svojej trilógie Bohatier s názvom Dračia cárovná. Vďaka môjmu kamarátovi, ktorého rodičia vlastnia vydavateľstvo Artis Omnis som mala možnosť opýtať sa autora na zopár otázok.

„Dračia cárovná je druhá kniha z vašej trilógie Bohatier, správne?“

V češtine bola táto trilógia vydaná ešte skôr ako v slovenčine, predtým ako si ma akékoľvek vydavateľstvo zobralo pod svoje krídla. Je ťažké vydávať v takejto nie úplne komerčnej téme a dokonca keď je posledná kniha taká veľká, 700 stranová. S Artis Omnis sme sa teda rozhodli, že poslednú knihu rozdelíme na dve, pričom si niektorí ľudia myslia, že sa iba snažíme nahrabať peniaze, ale najlepšia časť toho je tvorba novej obálky. Tieto obálky sú fakt super.“

„Vydaných máte už niekoľko desiatok kníh a mnohé z nich si prešli krstom. Ako si vyberáte čím budú krstené?“

Ja o tom vždy veľmi premýšľam. Na krst Dračej cárovnej padlo veľa nápadov. Jej hlavná postava Baba Jaga žije v domčeku na stračej nôžke, tak sme premýšľali že ju pokrstíme kuracími stehienkami. Nakoniec sme sa ale dohodli na klasickej bosoráckej metle.

„Aké spojenie má Dračia cárovná s Babou Jagou?“

Spomínate si na Babu Jagu z Mrázika? Ježibaba z mojich kníh je oveľa hrozivejšia ale aj nekonečne viac očarujúcejšia než tá zo slávnej ruskej rozprávky. Tak všeobecne… Baba Jaga znamená Matka drakov a spája sa s ruskou mytológiou, ktorou sa vo svojich knihách inšpirujem.

„Po krste nasledovala autogramiáda, ktorá trvala 1.5 hodiny. Ako sa kvôli tomu cítite?“

Mám svojich verných fanúšikov, ktorí kľudne prídu z rôznych kútov Slovenska, len aby ma mohli podporiť. Takéto dlhé autogramiády sú bežné, ale vždy potešia vydavateľstvo aj mňa. Dnešná autogramiáda dokonca musela byť presunutá, pretože na stagi Panta Rhei mal už dávno prebiehať iný program. Rád ale rozdávam podpisy aj selfíčka. *smiech*

autor: Dominika Hvorková, 2.B

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *