Najlepšia príprava na noc v divočine – víkend na SOŠMIŠ

Pred pol rokom sa niekoľko ctižiadostivých žiakov a vašich/našich spolužiakov, zapojilo do už druhého ročníka projektu DofE. Počas ich víkendového školenia, ktoré sa konalo 15. – 17. 2. 2019, si osvojili mnohé znalosti, ktoré sú dôležité pre zvládnutie ich dobrodružnej expedície. Naučili sa ako vychádzať v tíme, ako naplánovať trasu, či jedálniček.

Tím tohtoročných bronzových dofákov je zložený z dvoch prváčok – Anički (1.C)  a Lauri (1.C) , druháčok Nikoli 2.B), Barbory 2.B) a dokonca sa tento rok nedali zahanbiť ani chlapci a do DofEe išli tiež. Mužskou silou v tomto tíme je Lukáš (2.B) a Patrik (2.B).

Strieborné dievčatá si budú musieť znova vystačiť s ich dievčenskou silou, ktorá však minulý rok, skoro bez problémov, stačila na všetko. Na nich tento rok čakajú dve noci v lese a zase o stupeň ťažšia trasa.

Tak, ako aj svoje DofE ciele, tak aj trasu dobrodružnej expedície si dofáci plánujú sami. Možno to neznie tak náročne, no naplánovať reálne splniteľný cieľ, navariť si teplé jedlo, alebo prejsť vyše 20 km za deň nie je pre každého tak jednoduché. Práve preto, s úmyslom pomôcť svojim kolegom, strieborné dofáčky vytvorili workshopy s ich vlastnými skúsenosťami a aj nejakými tými “DofE hacks”. Celkovo celú organizáciu DofE víkendu si dievčatá, už úspešné absolvenky bronzovej úrovne, rozdelili medzi seba. Pričom učiteľka Zoja Gajdošová, ako školiteľka a Tibor Lachkovič, ako hodnotiteľ, mali nad celým víkendom dohľad.

Dievčatá si workshopy rozdelili každá podľa toho, čomu sa oni sami počas minuloročnej prípravy na expedíciu venovali. Hosťom školenia bol aj náš geograf a vášnivý turista učiteľ Lichvár. Ten prišiel nádejným bronzovým dofákom ukázať, ako sa orientovať na mape, či už pri výbere trasy alebo pri samotnej expedícií. Povedal aj niečo o tom, ako to na turistike reálne chodí a na čo sa musia pripraviť. Odpoveď je jednoduchá – na všetko.

To, akí úspešní počas prípravy a plánovania expedície boli, sa dozvieme už koncom školského roka. Podľa toho, či sa po víkende v lese v pondelok vrátia do školy alebo nie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *