Nabíjacie stanice pre SAV

Slovenská Akadémia Vied v Bratislave

V piatok 15.decembra sa konalo slávnostné odprezentovanie a odovzdávanie nabíjacích staníc na elektromobily Vehicle to Grid a Tritium do užívania pre SAV. Ide o naplnenie memoranda partnermi Nissan Europe a Zeroemission s.r.o, podpísaného 8.novembra v Bratislave. Ako povedal predseda SAV prof. Pavol Špajgalík „Uvedomujeme si naliehavosť znečisťovania ovzdušia automobilovou dopravou. Preto sme prijali ponuku automobilky a firmy, ktorá vyrába nabíjacie stanice. Plánujeme kúpu prvých dvoch elektromobilov, ktoré sa nám vďaka projektu podarí získať za zvýhodnenú cenu. Budeme ich využívať na prepravu v hlavnom meste, čím chceme verejnosť motivovať k správnej ceste rozvoja elektromobility na Slovensku.“
Foto: Lórant Komjáthy
Foto: Lórant Komjáthy

Technológia nabíjacej stanice Vehicle to Grid dokáže vracať nadbytočnú energiu do miestnej siete kde je nabíjacia stanica zapojená. Ide o vôbec prvý takýto systém zapojený v krajinách V4: „Ide o mobilnú napájaciu jednotku s unikátnym obojsmerným napájaním. V prípade, že auto stojí a nepotrebuje energiu, ktorá je uložená v batérií, je stanica Vehicle to Grid schopná vracať túto energiu späť do siete,“ povedal Vincent Ricoux, Marketing Manager spoločnosti Nissan Sales CEE.
Foto: Lórant Komjáthy
Foto: Lórant Komjáthy

Maroš Ševčovič, podpredseda Európskej komisie taktiež povedal, že Európska komisia motivuje automobilky aby sa venovali čoraz viac výrobe a vývoju elektromobilov. „Do roku 2030 chceme, aby každé tretie auto v Európe jazdilo na čistý pohon, na elektrický alebo vodíkový,“ povedal Europoslanec. Slovensko vyrába najviac áut na obyvateľa v celosvetovom meradle a musí sa zaoberať aj ochranou životného prostredia.

Nabíjacie stanice v areáli SAV budú slúžiť ako k ekologickému testovaniu, tak budú k dispozícii aj vedcom, ktorí ich prostredníctvom budú robiť výskum.
Foto: Lórant Komjáthy
Foto: Lórant Komjáthy

Všetky zainteresované strany sa zhodli, že alternatívne zdroje energie sú v dnešnom znečistenom svete dôležité a že aj naďalej budú robiť na tom, aby ekologické alternatívne zdroje energie podporili a rozšírili ich využívanie.

Sebastián Smatana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *