Minulosť očami prítomnosti

Obyčajné pondelkové ráno sa zmenilo na chvíľku histórie. Do našej školy opäť zavítal Ľubomír Morbacher z občianskeho združenia “Living Memory”. V úvodnej hodine nám porozprával o živote Milana Rastislava Štefánika. Priblížil nám, kým bol, čo dokázal a aké mal vzdelanie. Mali sme možnosť prejsť celou líniou jeho života, od narodenia až po smrť.


Druhá polovica prednášky patrila holokaustu. V tom čase nebolo výnimkou ani násilie. Židov denne umieralo vyše 6 000. Viete, kto boli Vrba a Wetzler? Týmto dvom Slovákom, ktorí boli deportovaní do Poľska, sa ako jedným zmála podarilo utiecť z tábora smrti. Vypočuli sme si aj výpoveď týchto hrdinov, ktorí museli utekať z Osvienčimu až do Žiliny. Ich statočný čin si pamätáme dodnes. Každoročne sa koná memoriál Vrbu a Wetzlera. Tradične účastníci prejdú trasu po ich stopách dlhú sto kilometrov z Osvienčimu až po Skalité, odkiaľ sa dostanú vlakom do Žiliny.

 

„Táto prednáška sa mi veľmi páčila, dozvedela som sa veľa nových zaujímavých informácií. Bola súčasne aj upozornením do budúcnosti, aby sme sa vyhli chybám minulosti,“ vyjadrila sa žiačka 1.C  Miška.

„Je veľmi správne, že škola organizuje takéto prednášky, lebo sa veľa dozvieme a na históriu sa nemá zabúdať,“ povedala Viktória, žiačka 1.C.

„Prednáška bola veľmi poučná. Páčilo sa mi to, dozvedela som sa nové veci a dúfam, že sa niekedy dostaneme na  exkurziu do Osvienčimu,“ poznamenala žiačka 2. A Dominika.

„Akcia bola  super, dobre sa mi  fotilo. Veľa som si z prednášky odniesla. Takéto témy ma veľmi zaujímajú. Minulosť ma zaujíma a som rada, že som bola súčasťou, povedala Diana, žiačka 2. A

Prijali by sme viac podobných prednášok,“ vyjadrili sa autorky článku.

 

autorky: Monika Gáliková, Patrícia Kubinová, Anna Staníková, Diana Bónová (2.A)

fotografie: Diana Bónová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *