KDE STRÁVIŤ PREDĹŽENÝ VÍKEND?

Autor: Vanda Schneiderová I.B

Nedávno sa skončili Vianočné prázdniny a my sme sa po 3 týždňoch museli znova vrátiť do školy. Ubehlo to tak rýchlo, však? No čoskoro tu máme polročné prázdniny! Rozmýšľate, ako ich stráviť? Čo takto lyžovačka? Prinášame vám niekoľko tipov, kde sa dá skvelo zalyžovať.

VYSOKÉ TATRY

Vysoké Tatry ponúkajú 2 lyžiarske strediská. ­ Tatranskú Lomnicu a Štrbské Pleso. Nádherné prostredie zaručuje nezabudnuteľnú lyžovačku. Keď vychytáte slnečné počasie, vyrovnajú sa Tatry dokonca aj Alpám. Zjazdovky sú podľa mňa najlepšie na Slovensku.

Cena skipassu sa pohybuje od 20 do 35 eur na deň. Skipass môžete po troch hodinách vrátiť a dostanete zaň zálohu (3­5 eur) a nejakú časť z ceny. Okrem lyžovania môžete vyskúšať aj sánkovačku. Podzemnou lanovkou (cena lístka od 6 do 9 eur) sa vyveziete zo Starého Smokovca na Hrebienok a vychutnáte si jazdu po 2,6 km dlhej trati. Trať je otvorená denne, tak, ako podzemná lanovka. Požičovňa saní je otvorená od 8:30 do 16:30. V piatok a sobotu môžete zažiť trochu adrenalínu na nočnej sánkovačke, ktorá je prístupná od 19:00 do 21:00. Požičanie klasických drevených saní stojí 6 eur a športových saní 10 eur. Keď už budete na Hrebienku, odporúčam vám navštíviť aj Tatranský dóm. Ide o ľadový oltár v chladenej kupole. Je otvorený do 17. 4. 2016 a vstup je zadarmo. Mimochodom, predtým ako opustíte Hrebienok, si rozhodne dajte horúcu čokoládu na vrchnej stanici zubačky. Ochutnala som ich veľa, no táto bola naj.

MARTNKY

Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky sa nachádza priamo nad mestom Martin, kam sa pohodlne dostanete vlakom. Horšie je to však s dopravou na Martinky, kam sa dostanete, ak nie ste motorizovaní, len po svojich alebo taxíkom.

Ceny skipassov sa pohybujú od 15 do 25 eur na deň. V bufete pod lanovkou by ste mali ochutnať výborné domáce kysnuté koláče!

VEĽKÁ RAČA

Veľká Rača sa nachádza v okrese Čadca. Musíte sa dopraviť do dediny Oščadnica, odkiaľ zadarmo premávajú do dvoch stredísk skibusy. Stredisko Laliky je trošku pustejšie, keďže tam chodí menej ľudí. V stredisku Dedovka býva viac ľudí, ale konajú sa tam rôzne kultúrne podujatia (my sme napríklad raz zažili koncert Desmondu pod holým mrazivým nebom, samozrejme zadarmo) 31. 1. sa tu bude konať karneval. Keď naň prídete v maske, máte zľavu 50% na denný skipass (bežná cena je 15­22 eur). Odporúčam vám ochutnať grilovaný oštiepok od Poliakov, ktorý predávajú.

Ďalšie odskúšané strediská, ktoré stoja za to: Jasenská dolina pre menej náročných lyžiarov, kde toľko neminiete na skipasy, alebo Valčianska dolina kde sa pod kopcom nachádza koliba Humno, v ktorej majú skvelé bryndzové halušky (opäť odporúčam) a za skipas zaplatíte 16­22 eur. Môj tip je večer stávený v hoteli Impozant pri bowlingu alebo vo wellness centre, kde sú skvelé sauny a miešané koktaily. Hotel je priamo pod kopcom. Obe strediská sú v okrese Martin. Na Horehroní, kúsok od Banskej Bystrice smerom na Ružomberok, sú známe Donovaly, kde je tiež fajn lyžovačka aj pre dobrých aj pre slabších lyžiarov. Býva tam však pomerne dosť ľudí. Zaujímavosťou sú Habakuky ­ rozprávková dedinka podľa slovenských ľudových rozprávok. A v hoteli Residence si musíte dať Dubákové Cappuccino (polievka) a tvarohové pirohy so strúhankovou posýpkou, jednoducho skvelé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *