Dobrý sluha, zlý pán

Žijeme vo svete plnom stresu a nezvládnuteľného pracovného nasadenia. Hádajte milí čitatelia, kde sa ľudia zvyknú odreagovať, kde trávia svoj voľný čas? Som si takmer istá, že vy nie ste výnimkou a že nerobíte opak toho, čo aj celé 21. storočie.

Čudujete sa prečo nemáte kamarátov? Internet je snáď najlepším priateľom skoro každého z nás. Komunikujeme prostredníctvom „četu“ ako pobláznení a naživo sa cítime trápne, keď sa máme s niekým čo i len pozdraviť.
Sociálne siete nám zobrali schopnosť komunikovať z očí do očí. Už sa nevieme smiať, sedieť len tak pri ohni, rozprávať staré historky a spoznávať nových ľudí. Kedysi sme chodievali pred dom našich kamarátov a hádzali sme im do okien kamienky alebo sme zazvonili na zvonček.
Hlavne sme vedeli vyjadriť city. Hádka, priateľstvo, rozchody, udobrovanie či ľútosť. To všetko sme poznali na živých príkladoch. No teraz je iný, odlišný život a minulosť už nespoznávame.
Niečo nevieme tak sa spýtame Googlu, veď nič sa nestane. Wifi vyhľadávame v každej džungli, pretože nevieme, kde je východ. Nedávali sme pozor na základnej, predsa sme surfovali po „nete“. A tu je ďalšia odpoveď na otázku:  ,,Prečo máme málo vedomostí?“ Spoliehame sa, že nám aplikácia vyráta každý príklad z matematiky.
Do obchodov sa nám nechce merať cesta, tak si nakúpime cez e-shopy. Oblečenie, obuv, domáce potreby ba aj potreby pre zvieratá alebo už ani bežne dostupné potraviny tam nechýbajú. Kuriéri majú čo robiť každý deň.
Tiež si dávame slúchadlá do uší, zapneme youtube a vypneme od všetkých blízkych, pomaly vzďaľujúcich sa „kamarátov“. Nepočujeme tie výkriky, ktoré sa nám snažia dostať do uší. Možno, že by sme ich aj počuli, no radšej si zvýšime hlas na maximum.

Zaujímalo by ma, či niekedy v budúcnosti bude v učebniciach dejepisu napísané, ako sa ľudia vedeli zabávať aj bez internetu. Teraz viete, čo je dôvodom toho všetkého.
„Dobrý sluha, zlý pán,“ túto tému bude obšírnejšie rozoberať skupinka psychológov v našom novom mesačníku. Buďte svojím pánom vy a nedajte sa zlanáriť vecou bez duše.

 

Patrícia Kubinová     2.A

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *