5 postrehov z rugbyových MS 2015

Po šiestich týždňoch sa to v sobotu, 31. októbra, na londýnskom štadióne Twickenham v zápase medzi Novým Zélandom a Austráliou všetko skončilo. Na ďalšie štyri roky sa dopísala kapitola Majstrovstiev sveta v rugby. Poďme si spoločne pripomenúť 5 najpamätnejších okamihov tohto šampionátu.

1. „Vychádzajúce slnko oslepilo antilopy“

Hneď druhý hrací deň šampionátu sa po siedmich rokoch na pôde MS predstavili hráči Japonska v náročnom zápase proti tímu Juhoafrickej republiky. Podľa papierových predpokladov a kurzov stávkových kancelárií boli Springboks, ako hráčov JAR nazývajú, jasnými favoritmi na výhru, ale ich súper s nimi do polčasu dokázal skvelo držať krok a do šatní hráči odchádzali za stavu 12-10 v prospech JAR.

V druhom polčase situácia vyzerala rovnako a skvelo kopajúci hráči Japonska nedovolili súperovi bodovo odskočiť a najväčší rozdiel medzi tímami činil 7 bodov. V 79. minúte, za stavu 32-29 pre JAR, keď hráči počítali s prvými bodmi do tabuľky, dostal Oosthuizen žltú kartu a oslabil svoj tím. Všetko vyzeralo tak, že Springboks vedenie aj bez jedného hráča udržia. Húževnatí Japonci sa nezdávali a tlačili sa dopredu, čím sa v 84. minúte, čiže štyri minúty nad rámec riadnej hracej doby, postarali o pravdepodobne najväčší šok v histórií v MS. Položením päťky Hesketha, aj napriek následnému neúspešnému kopu na „háčko“, vyhrali hráči z „Krajiny vychádzajúceho slnka“ nad juhoafrickými antilopami 32-34.

K šokujúcej prehre sa vyjadril aj samotný juhoafrický minister športu, Fikile Mbalula, ktorý poznamenal, že toto neboli Springboks, akých pozná a dokonca zavolal trénerovi reprezentácie, aby mu pripomenul, že sú národom bojovníkov.

Nefalšovaná radosť japonských hráčov po víťazstve nad JAR Foto: IRB
Nefalšovaná radosť japonských hráčov po víťazstve nad JAR
  1. Turnaj kopáčov

Z celkového súčtu 2439 bodov zaznamenaných v zápasoch, sa o 1084 postarali práve hráči kopajúci na „háčko“. O 44% podiel všetkých turnajových bodov sa najviac pripísali Argentínčan Sanchez (celkovo 97 bodov), Juhoafričan Pollard (celkovo 93 bodov), Austrálčan Foley (celkovo 82 bodov), Novozélanďan Carter (celkovo 82 bodov), Škót Laidlaw (celkovo 79 bodov) a v skvelej kopajúcej forme sa na turnaji prezentoval aj Walešan Biggar (celkovo 56 bodov).

Pri forme kopáčov je zaujímavé podotknúť, že drop gólov, čiže kopov na „háčko“ priamo z hry, sme videli len 8, čo oproti poslednému šampionátu nie je ani polovica. V roku 2011 ich diváci na turnaji videli celkovo 20.

1. Anglické sklamanie na domácej pôde

Od anglického výberu vedeného Stuartom Lancasterom sa na domácom šampionáte očakávali veľké veci, aj napriek tomu, že tím sa ocitol v skupine „smrti“ spoločne s Austráliou, Walesom, Fidži a Uruguajom. Hneď od prvých zápasov si pozíciu favorita upevňoval neskorší finalista Austrália, a preto bolo jasné, že bitku o druhé postupové miesto medzi sebou povedú domáci Angličania a Wales.

Ak chceli Angličania pomýšľať na prípadný postup zo skupiny, museli v nasledujúcom zápase proti Austrálii vyhrať. Ani výhra by im v tomto prípade však nezaistila okamžitý postup a vyhrať by museli aj nasledujúci zápas proti Uruguaju, pričom by v ňom položili viac ako 5 pätiek a pripísali si bonusové body.

Zápas proti Austrálii im však vôbec nevychádzal podľa ich predstáv. Do polčasu prehrávali   3-17 a to zásluhou Bernarda Foleyho, ktorý nazbieral všetkých 17 bodov. V druhom polčase Austrália na čele s vynikajúco kopajúcim Foleym pokračovala v nastolenom trende a Angličanov dokázala poraziť 13-33. Bernard Foley si za celý zápas pripísal 28 bodov a bol to práve on, kto ukázal hostiteľskej krajine MS pomyselné „stop“ v postupe zo skupiny.

Anglicko si v poslednom zápase na MS aspoň z časti napravilo chuť, keď suverénne vyhralo na Uruguajom 60-3.

Angličania vyprevádzaní do kabín Austrálčanmi po vypadnutí na domácich MS Foto: Guardian Sport
Angličania vyprevádzaní do kabín Austrálčanmi po vypadnutí na domácich MS
  1. Posledné zápasy veteránov

Ešte pred septembrovým začiatkom MS avizovalo viacero hráčov, že nadchádzajúce zápasy budú ich posledné v reprezentačnom drese svojej krajiny. Najväčšia pozornosť v tomto prípade bola venovaná najlepšie platenému rugbyovému hráčovi sveta, Novozélanďanovi Danielovi Carterovi. Ten sa s reprezentáciou lúči po 110 odohraných zápasoch. Spolu s ním si dres All Blacks naposledy obliekli aj Conrad Smith (92 zápasov) a Ma´a Nonu (101 zápasov). Očakávaný je takisto koniec, minimálne reprezentačnej kariéry, kapitána Richieho McCawa. Ten nastúpil za Nový Zéland v neuveriteľných 146 zápasoch.

O obrovské skúsenosti prídu aj rady Springboks. Dres Juhoafrickej republiky po MS vyzliekli Victor Matfield (125 zápasov), Bryan Habana (115 zápasov) – hráč, ktorý má na fóre MS spoločne s novozélandskou legendou, Jonahom Lomum, najviac položených pätiek (15). Springboks ďalej opúšťajú bratia du Plessisovci, Schalk Burger, Fourie du Preez a Morne Steyn.

Rozlúčku s reprezentáciou prežil aj Talian Mauro Bergamasco, rekordér v počte účastí na šampionáte. Štartom na tohtoročných MS sa stal iba druhým hráčom v histórii, ktorý sa zúčastnil piatich svetových šampionátov. Po poslednom talianskom zápase na MS, do ktorého síce nezasiahol, bol spoluhráčmi vynášaný na ramenách do šatne.

Kto ešte ukončil reprezentačnú kariéru:

Francúzsko: Frederic Michalak (rekordér v počte bodov vo francúzskom drese – 436), Pascal Pape; Írsko: Paul O´Connell; Anglicko: Nick Easter; Argentína: Juan Martin Hernandez, Juan Martin Ferdandez Lobbe; Namíbia: Jacques Burger; Gruzínsko: Davit Zirakashvili

1. Nový Zéland píše históriu … Opäť

V sobotu, 31. októbra 2015, nebolo dôležitejšieho miesta, kam by športový svet upieral svoj zrak, ako na londýnsky Twickenham. O tomto finále MS v rugby sa hovorilo, ako o možno najlepšom zápase v histórii. Vo finále sa totiž stretli odvekí rivali a súperi, ktorí sa veľmi dobre poznajú. Nový Zéland a Austrália.

O dominancii severnej pologule v rugby sa vedelo už dávno a potvrdilo sa to už v semifinále. Nový Zéland sa stretol s JAR a Austrália s Argentínou. Tímy z Oceánie poslali svojich súperov do boja o bronzovú priečku, ktorú nakoniec obsadili Springboks výhrou 24-13.

Finálový duel sa už od začiatku niesol vo vysokom tempe, hráči All Blacks prehrávali Austráliu na všetkých postoch, veľmi dobre hrali na zemi a darilo sa im získať vypadnuté lopty svojho súpera. Aj napriek tomu videli diváci prvú pätku až minútu pred koncom prvého polčasu. Za Nový Zéland skóroval Milner-Skudder.

Po prestávke netrvalo dlho a hneď v druhej minúte skórovali All Blacks znovu, tentokrát Nonu a hráči Nového Zélandu boli vo vedení 21-3. Austrália vedela, že ak chce pomýšľať na výhru v zápase, musí zmeniť svoj štýl hry. Po druhej pätke skutočne začali Wallabies, ako Austrálčanov prezývajú, hrať iné rugby, k čomu im pomohla aj žltá karta Smitha v 52. minúte. Už o minútu nato sa podarilo Austrálii položiť prvú päťku, ktorú za 11 minút nasledovala ďalšia. Rázom, aj vďaka úspešným kopom Bernarda Foleyho, svietilo na Twickenhame skóre 21-17.

Tesné skóre posunul posledným, veľmi komplikovaným, drop gólom na turnaji Novozélanďan Carter, ale stav 24-17 Austrália stále mohla dohnať, bohužiaľ tak neučinila a All Blacks dokonca minútu pred koncom vďaka famóznemu behu Barretta položila ďalšiu päťku. K tej pridal posledné reprezentačné body kopom Carter, upravil skóre na konečných 34-17 a Nový Zéland mohol začať oslavovať titul majstra sveta.

Ako prvému tímu v histórii sa hráčom okolo Richieho McCawa podarilo obhájiť titul, ktorý získali aj na domácej pôde v roku 2011. All Blacks budú môcť o ďalší titul majstra sveta zabojovať o štyri roky v Japonsku. Práve „Krajina vychádzajúceho slnka“ bude v roku 2019 hostiť najbližšie MS a fanúšikovia už teraz dúfajú, že šampionát nám opäť prinesie množstvo skvelých zápasov a nezabudnuteľných momentov, ktoré sa zapíšu do histórie tohto tvrdého, ale gentlemanského športu.